„Galicyjski rynek” - budowa sektora miejskiego w Parku Etnograficznym w Sanoku

  

2010

2

lis

Krośnieńskie Przedsiębiorstwo Budowlane w Krośnie S.A. jest wykonawcą robót budowlano-montażowych, realizującym projekt pn. „Galicyjski rynek” - budowa sektora miejskiego w Parku Etnograficznym w Sanoku

Ta szczególna realizacja polega na rekonstrukcji centrum małego podkarpackiego miasteczka z II połowy XIX w. i początku XX w.

W skład zamierzenia wchodzi 26 drewnianych obiektów kubaturowych, zgrupowanych w formie małego rynku. W obrębie galicyjskiego rynku zostaną pokazane najbardziej typowe i najistotniejsze przejawy życia społecznego i gospodarczego tych najmniejszych organizmów miejskich z przełomu wieków.

Budowa miasteczka w Parku Etnograficznym w Sanoku nie będzie odtworzeniem jednostkowego, wybranego miasta, ani też przypadkowym zestawem zachowanych domów, ale swoistą syntezą miasteczek występujących na terenie południowo-wschodniej Polski.

Każdy obiekt wedle swojej funkcji zostanie wyposażony w stosowne meble, sprzęty i urządzenia dające zwiedzającym pełny obraz życia, pracy, i wypoczynku mieszkańców galicyjskiego miasteczka – Polaków, Żydów i Ukraińców.

W układzie tym przewidziano repliki konkretnych budowli oraz wzniesienie oryginalnych obiektów z kilkunastu podkarpackich miejscowości o charakterze mieszkalnym, mieszkalno-handlowym i mieszkalno-usługowym. Wszystkie obiekty zostaną odpowiednio do swojej funkcji wyposażone w eksponaty znajdujące się w zbiorach muzealnych.

Większość obiektów będzie pełniła wyłącznie funkcje muzealne (ekspozycyjne), a inne zostaną zaadaptowane również do funkcji użytkowych.

Zaplanowane w projekcie cele służyć mają lepszej organizacji przestrzennej placówki muzealnej, a co za tym idzie większej możliwości edukacyjnej i wystawienniczej zgromadzonych zbiorów. Jednocześnie wpłynie na poszerzenie oferty turystycznej i kulturalnej nie tylko Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, ale również miasta Sanoka i regionu.

/źródło: Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku/

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z budowy poniżej.

Obszerna fotogaleria dostępna jest na stronie Skansenu.

 

 

„Galicyjski rynek”

Zdjęcia pochodzą z serwisu www.skansen.mblsanok.pl

„Galicyjski rynek”

Zdjęcia pochodzą z serwisu www.skansen.mblsanok.pl

Projekt i wykonanie: Media Partner / Reklama / Katowice